Nordic walking –  dla kogo wskazany?

Zastanawiasz się czy Nordic walking to sport dla Ciebie? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się przy jakich problemach zdrowotnych polecany jest marsz z kijami.

Co to jest Nordic Walking?

Nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Sport ten wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Z czasem stał się aktywnością uprawianą na całym świecie. Zauważono, że w trakcie treningów nordic walking pracuje bardzo dużo mięśni.

Jest to sport, który jak żaden inny wprawia w ruch praktycznie całe ciało, jednocześnie nie prowadząc do przeciążenia stawów. Chodząc poprawnie technicznie angażujemy 90% mięśni naszego ciała.

Jakie mięsnie angażuje Nordic Walking

W czym pomaga Nordic Walking?

Nordic walking to sport aeorobowy, czyli taki w którym zwiększa się wymiana tlenowa w organizmie. 

Sporty aerobowe (kardio) polegają na utrzymywaniu rytmicznej aktywności ruchowej dużych grup mięśniowych przez dłuższy czas. Do wysiłków aerobowych zaliczamy również bieganie, pływanie, jazdę na rowerze.

Korzyści dobrego wysiłku aerobowego

Dla kogo wskazany jest Nordic Walking?

Nordic walking to sport, który można polecić praktycznie każdemu. Jest to aktywność fizyczna nie tylko dla starszych. Często kije kojarzymy ze sportem dla seniorów. Wydaje nam się, że kije służą do podpierania gdy nie dajemy rady iść o własnych siłach. Nic bardziej mylnego.

Dobrze wykonywany trening nordic walking może zmęczyć każdego!

Jednocześnie jest to sport w którym nie dochodzi do przeciążenia stawów, co ma miejsce w innych sportach, np. biegi. Dlatego też wiele osób ma przeciwskazania do biegania (bo kolana, bo za duża masa ciała), a z kijami chodzić jak najbardziej może.

Przy jakich schorzeniach Nordic Walking może wspierać zdrowienie?

Nordic walking to sport który nie przeciąża stawów, wprawia praktycznie całe ciało w ruch.  Jest to sport uprawiany w terenach leśnych, parkach. Dlatego też polecany jest jako wsparcie leczenia, obok diety i farmakoterapii w wielu schorzeniach.

Choroby i schorzenia, w których wskazany jest Nordic Walking

Przeciwskazania – kto nie powinien uprawiać Nordic Walking

Każdą aktywność fizyczną należy podejmować z rozsądkiem. Są pewne stany zdrowotne przy których nie należy sięgać po kije. Wszystkie wymienione schorzenia / choroby dyskwalifikują nas z jakiejkolwiek aktywności fizycznej, zatem nie są to stany, w których tylko nordic walking jest zakazany.

Nie uprawiaj nordic walking gdy:

  • masz kontuzję, np. zwichniętą kostkę, nadgarstek, masz złamaną rękę, odczuwasz duży ból kręgosłupa etc. 
  • jesteś świeżo po zabiegu wstawienia endoprotezy – poczekaj na zielone światło od lekarza
  • masz ranę pooperacyjną
  • jesteś w trakcie choroby wirusowej, zakaźnej, bierzesz antybiotyk z powodu infekcji górnych dróg oddechowych

W wielu przypadkach, nordic walking jest wskazany, ale wymaga dostosowania tempa, zaczęcia od krótki, powolnych spacerów. Jeśli podczas aktywności fizycznej czujesz się słabo, coś budzi twoje zaniepokojenie skonsultuj się z lekarzem czy możesz zacząć chodzić z kijami.  

To co powinno Cię zaniepokoić to:

  • bóle w klatce piersiowej
  • duszności
  • zawroty głowy
  • omdlenia i osłabienia w czasie wysiłku 
  • kołatanie serca

Chodzę z kijami i czuję ból

Zdarza się, że osoby chodzące z kijami skarżą się na ból lędźwi, nadgarstków, przedramion. Jeśli myślisz że jest to efekt intensywnego treningu – nic bardziej mylnego. Ból w dole pleców świadczy o złej pracy miednicy, słabych mięśniach pośladków, brzucha, ból nadgarstków najprawdopodobniej wynika z braku rozluźnienia ręki na kiju i niewypuszczania go do tyłu. Ból przedramion może być wynikiem zbyt spiętego ciała. Chodząc poprawnie technicznie nie ma prawa pojawiać się jakikolwiek ból. Oczywiście obolałe ciało w postaci zakwasów to co innego. Po treningu możemy odczuwać zmęczenie wielu partii mięśni. Jeśli notorycznie odczuwasz ból w trakcie treningów i jest to ból zlokalizowany w konkretnej partii ciała, warto umówić się na trening z instruktorem, który pomoże wyłapać błędy, które popełniasz. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, chętnie pomogę. Możesz umówić się na trening ze mną.

Dlaczego warto chodzić poprawnie technicznie?

Poprawna technika to maksymalna praca wszystkich mięśni. Jeśli chodzisz z kijami, ale nie wyrzucasz ich do tyłu, nie zaktywizujesz mięśni pleców. Brak rotacji barków przy wbijaniu kija i odpychaniu się z niego, to brak pracy obręczy barkowej. Gdy chodzisz z kijami i cały czas masz zaciśniętą rękę na rękojeści, zmuszasz nadgarstki i mięśnie przedramion do zbyt wytężonej pracy. Każdy mięsień aby dobrze pracować musi działać w rytmie skurcz – rozkurcz.

Prawidłowa technika Nordic Walking

Zatem jeśli marzy Ci się wykorzystanie 90% mięśni Twojego ciała musisz znać prawidłową technikę.

Spodobał Ci się artykuł?

Udostępnij go dalej aby inni mogli skorzystać z tej wiedzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz jadłospis w prezencie

Zapisz się na mój newsletter

Bądź na bieżąco z moja ofertą, a dodatkowo odbierz e-book „Odchudzanie z Nordic Walking. Trzydniowy jadłospis 1700 kcal”

Koszyk
Scroll to Top